Lubuskie Dożynki w Regionie Kozła Drukuj Email

W niedzielę 11 września 2011 r. odbyły się w Dąbrówce Wlkp. XIII Dożynki Wojewódzkie, na które przybyli przedstawiciele chyba całego establishmentu województwa lubuskiego z marszałek Elżbietą Polak na czele. Obecni byli także: Jarosław Sokołowski – wicemarszałek, Stanisław Tomczyszyn – członek Zarządu województwa, Helena Hatka – Wojewoda Lubuski, Jolanta Fedak – Minister Pracy i Polityki Społecznej, Tomasz Możejko – przewodniczący Samorządu Województwa, parlamentarzyści, gospodarze powiatów i gmin, w tym włodarze gmin Regionu Kozła.


Tradycyjnie obchody dożynkowe rozpoczęły się od mszy św., którą celebrował Jego Ekscelencja biskup Paweł Socha. W swej homilii podziękował lubuskim rolnikom za ich ciężką pracę, podkreślił , że są niezłomnymi obrońcami narodowej tożsamości i tradycji, a do polityków apelował, by mieli na uwadze troskę o polska ziemię. Po zakończeniu mszy uformował się wielobarwny i bardzo długi korowód, na czele którego kroczyła zbąszyńska orkiestra „Szałamaje”, za którą podążały najnowocześniejsze maszyny należące do okolicznych rolników, zabytkowe ciągniki, liczne poczty sztandarowe, delegacje powiatów i gmin oraz dziesiątki oficjeli. Korowód przemierzył całą Dąbrówkę i zakończył się w parku, za pałacem , gdzie ustawiono scenę i przygotowano miejsca dla licznie przybyłych widzów. Na stałej scenie zgromadzono wieńce dożynkowe, podziwiane przez przybyłych gości i mieszkańców naszego Regionu.

Starostowie dożynek - Joanna Grabia z Dobiegniewa oraz Wojciech Kociołek z Dąbrówki Wlkp. wręczyli tradycyjny bochen chleba marszałek Elżbiecie Polak, która w swoim wystąpieniu powiedziała: „Plony zebrane, a jak wiadomo, kto ciężko pracuje ten godnie świętuje. Więc jak każe tradycja jesteśmy tutaj żeby razem podziękować wszystkim rolnikom za spracowane ręce, za wielki trud, ciężką pracę i walkę z przeciwnościami natury. To dzięki Wam drodzy rolnicy mamy zdrowe, naturalne produkty. Warto też dziś powiedzieć jak bardzo zmienia się lubuska wieś. Drodzy rolnicy potraficie sobie świetnie poradzić z wykorzystywaniem środków unijnych.

W następnym punkcie programu zaprezentowano widowisko obrzędowe „Być dobrym jak chleb”, a w dalszej kolejności odbyły się występy zespołów folklorystycznych, w tym Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca im. T. Spychały z Dąbrówki Wlkp. Na scenie pojawiły się też: Regionalny Zespół Pieśni i Tańca, Lubuski Zespół Pieśni i Tańca z Zielonej Góry oraz Lubuska Orkiestra Kameralna. Bardzo uroczystym momentem było wręczenie nagród i odznaczeń: Zasłużony dla rolnictwa, Zasłużony dla Województwa Lubuskiego oraz Nagrody Marszałka za sukcesy gospodarcze i promowanie Województwa Lubuskiego.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski przekazał na tę okoliczność swój list do lubuskich rolników, który odczytała Wojewoda Helena Hatka , natomiast Artur Brzóska, zastępca prezesa Agencji Rynku Rolnego, odczytał list od Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Marka Sawickiego.

Wokół pałacu i na obrzeżu parku ustawiły się namioty lokalnych wytwórców, artystów, producentów lubuskich specjałów, które cieszyły się bardzo dużym powodzeniem. Nie zabrakło też naszych regionalnych akcentów , podkreślających to, iż ta uroczystość odbywa się w centrum Regionu Kozła.

Wybrano także najpiękniejsze dożynkowe wieńce, a na zakończenie imprezy na scenie pojawiła się grupa Cliver, która zaprosiła zgromadzonych do wspólnej zabawy.

Relacjonował: Szczepan Sobczak
 

Unihokej to dyscyplina, która zafascynowała firmę Azetx Piotra Czarczyńskiego, generalnego przedstawiciela marki Qmax z Finlandii. Główna siedziba firmy mieści się w Koninie, gdzie produkowane są  bandy, bramki, kije do unihokeja, piłeczki z certyfikatem IFF oraz inny asortyment sportowy. W naszym internetowym sklepie www.azetx.pl znajdziecie państwo pełną ofertę sprzętu sportowego do unihokeja i rekreacyjnego do Nordic Walking. Wysyłki realizujemy w 24 godziny. Zapraszamy do zakupów.