Babimost - Strona 4 Drukuj Email

Zabytki

IZBA PAMIATEK REGIONALNYCH

W 1963 roku powstała w Babimoście Izba Pamiątek Regionalnych. Znajdują się w niej eksponaty prezentujące folklor babimojski, kozioł weselny i inne instrumenty muzyczne, stroje ludowe, narzędzia rolnicze oraz narzędzia do obróbki lnu i wełny. Sześćsetletnią historię miasta przedstawiają dokumenty i stare fotografie. Na uwagę zasługują pamiątki dotyczące walk ze Szwedami w XVII w. z portretem trumiennym starosty babimojskiego Krzysztofa Żegockiego na czele. Większość eksponatów to pamiątki związane z udziałem miejscowej społeczności w walkach o niepodległość Polski w Powstaniu Wielkopolskim 1918/19 i działalnością patriotyczno- narodową w czasach, gdy nasza ziemia była częścią państwa niemieckiego. Unikatowy charakter ma kolekcja pocztówek starego Babimostu, z których najstarsze pochodzą z końca XIX wieku.

 

 

 

 

ZABYTKI

  • Kościół parafialny p.w. Św. Wawrzyńca zbudowany z fundacji Adama Ponińskiego w latach 1734-1740 na miejscu poprzedniego, zniszczonego pożarem; późnobarokowy, fasada w górnej części klasycystyczna. Wewnątrz znajduje się murowany chór muzyczny z 1740 r., późnogotycki poliptyk z 1499r., trzy barokowe ołtarze, rzeźby i ołtarze z XVII i XVIIIw.

  • Kościół cmentarny p.w. Św. Jacka, zbudowany ok. poł. XVIIIw.

  • Kościół ewangelicki (nieczynny) przy ul. Kargowskiej, zbudowany w latach 1782-1789 w stylu klasycystycznym.

  • Organistówka przy ul. Kościelnej, zbudowana w II poł. XVIIIw.

  • Ratusz późno klasycystyczny z wieżą, zbudowany w poł. XIXw. Zniszczony w 1945r. i odbudowany w latach 1961-1963, obecnie siedziba Urzędu Miejskiego. W 2004 roku odbudowano, zniszczoną podczas wojny wieżę.

  • Kościół parafialny p.w. Narodzenia NMP w Nowym Kramsku, zbudowany z inicjatywy proboszcza Stanisława Pretendowskiego w latach 1759-1769, późnobarokowy, z takim samym wyposażeniem wnętrza.

  • Stara zabudowa miasta pochodząca z I poł. XIX w. podlega ochronie Konserwtorskiej.

Baza noclegowa

Ośrodki jeździeckie

  

Unihokej to dyscyplina, która zafascynowała firmę Azetx Piotra Czarczyńskiego, generalnego przedstawiciela marki Qmax z Finlandii. Główna siedziba firmy mieści się w Koninie, gdzie produkowane są  bandy, bramki, kije do unihokeja, piłeczki z certyfikatem IFF oraz inny asortyment sportowy. W naszym internetowym sklepie www.azetx.pl znajdziecie państwo pełną ofertę sprzętu sportowego do unihokeja i rekreacyjnego do Nordic Walking. Wysyłki realizujemy w 24 godziny. Zapraszamy do zakupów.