Strona 4 z 4
Zabytki
IZBA PAMIATEK REGIONALNYCH
W 1963 roku powstała w Babimoście Izba Pamiątek Regionalnych. Znajdują się w niej eksponaty prezentujące folklor babimojski, kozioł weselny i inne instrumenty muzyczne, stroje ludowe, narzędzia rolnicze oraz narzędzia do obróbki lnu i wełny. Sześćsetletnią historię miasta przedstawiają dokumenty i stare fotografie. Na uwagę zasługują pamiątki dotyczące walk ze Szwedami w XVII w. z portretem trumiennym starosty babimojskiego Krzysztofa Żegockiego na czele. Większość eksponatów to pamiątki związane z udziałem miejscowej społeczności w walkach o niepodległość Polski w Powstaniu Wielkopolskim 1918/19 i działalnością patriotyczno- narodową w czasach, gdy nasza ziemia była częścią państwa niemieckiego. Unikatowy charakter ma kolekcja pocztówek starego Babimostu, z których najstarsze pochodzą z końca XIX wieku.
ZABYTKI
- Kościół parafialny p.w. Św. Wawrzyńca zbudowany z fundacji Adama Ponińskiego w latach 1734-1740 na miejscu poprzedniego, zniszczonego pożarem; późnobarokowy, fasada w górnej części klasycystyczna. Wewnątrz znajduje się murowany chór muzyczny z 1740 r., późnogotycki poliptyk z 1499r., trzy barokowe ołtarze, rzeźby i ołtarze z XVII i XVIIIw.
- Kościół cmentarny p.w. Św. Jacka, zbudowany ok. poł. XVIIIw.
- Kościół ewangelicki (nieczynny) przy ul. Kargowskiej, zbudowany w latach 1782-1789 w stylu klasycystycznym.
- Organistówka przy ul. Kościelnej, zbudowana w II poł. XVIIIw.
- Ratusz późno klasycystyczny z wieżą, zbudowany w poł. XIXw. Zniszczony w 1945r. i odbudowany w latach 1961-1963, obecnie siedziba Urzędu Miejskiego. W 2004 roku odbudowano, zniszczoną podczas wojny wieżę.
- Kościół parafialny p.w. Narodzenia NMP w Nowym Kramsku, zbudowany z inicjatywy proboszcza Stanisława Pretendowskiego w latach 1759-1769, późnobarokowy, z takim samym wyposażeniem wnętrza.
- Stara zabudowa miasta pochodząca z I poł. XIX w. podlega ochronie Konserwtorskiej.
Baza noclegowa
Ośrodki jeździeckie
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 następna > ostatnia >>
|