Kapele i zespoły śpiewacze

Na uwagę w naszym Regionie zasługuje szeroka działalność społeczna mieszkańców, przejawiająca się min. w powstawaniu licznych klubów i zespołów , w tym śpiewaczych oraz kapel koźlarskich, które swoim zaangażowaniem uaktywniają środowiska i zachęcają do działania.


„Obrzanie”

Zespół folklorystyczny Obrzanie powstał w 1997 r. stając się wizytówką gminy i jej folkloru.

W repertuarze mają utwory ludowe, ale także patriotyczne, biesiadne i własne kompozycje m.in. nieformalny hymn Trzciela. Muzycy mówią, że grają i do tańca i do różańca. Występują podczas plenerowych festynów, czy na dożynkach.

Wiele razy reprezentowali gminę Trzciel podczas festiwali w Szprotawie, zespół jest także współorganizatorem i gospodarzem Szparagowych Żniw – znanego w całym regionie przeglądu folklorystycznego odbywającego się od lat pod koniec czerwca podczas święta miasta. Laureaci nagrody zespołowej Regionu Kozła w roku 2003.


Zespół śpiewaczy „Bolewiczanie”

Zespół liczy 21 osób i czynnie uczestniczy we wszystkich uroczystościach na terenie wsi, gminy Miedzichowo,w  powiecie nowotomyskim. Wielokrotnie brał udział w różnych przeglądach, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Zespół kultywuje wielkopolskie tradycje polskiego folkloru w tańcu, muzyce i śpiewie.  Podczas licznych imprez regionalnych, między innymi: Dni Bolewic, Dożynek, Jasełek, Powitania Nowego Roku ,w czasie których prezentowane są również tradycje przygotowywania potraw i wypieków wielkopolskich , umila spotkania swoim śpiewem i regionalną muzyką.


Zespół Śpiewaczy „Dąbrowszczanka”
z Dąbrówki Wielkopolskiej

Zespół istnieje od 2000 r. Tworzą go seniorzy z Dąbrówki Wielkopolskiej, byli członkowie Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca, kapel, orkiestry dętej, uczniowie ogniska muzycznego – łącznie 24 osoby.
„Dąbrowszczanka” swą działalnością i śpiewem umila i uatrakcyjnia imprezy kulturalno – oświatowe w całym Regionie Kozła. Bierze udział w festiwalach, biesiadach z piosenką, podczas różnych lokalnych uroczystości.
Zespół otrzymał nagrody i wyróżnienia w konkursach ogólnopolskich prezentując śpiew, gwarę, mowę starosty weselnego i stroje dąbrowieckie. „Dąbrowszczanka” od 4 lat koncertuje też w Niemczech w Drewitz i Jenzwalde. W swym repertuarze ma piosenki i pieśni: dawne dąbrowickie, – śpiewane gwarą dąbrowicką przy różnych okazjach, biesiadne i kościelne, a przede wszystkim te zapomniane.
Zespół prezentuje autentyczne stroje dąbrowickie: kobiety zamężnej odświętnie ubranej w sić i storki, których ozdobą są pięknie ułożone i haftowane kopki. Dąbrowszczanka aktywnie działa w „Stowarzyszeniu Miłośników Kultury Dąbrowickiej” i dba o swoje dziedzictwo kulturowe organizując również wieczorki i biesiady odtwarzające dawne zwyczaje.

Założycielem i kierownikiem zespołu jest: Ewa Kubicka.


„Perły”

Zespół „ Perły” powstał w czerwcu 1994 roku. W swoim repertuarze ma ponad 200 pieśni i piosenek religijnych, patriotycznych, żołnierskich, ludowych, biesiadnych, zarówno współczesnych jak i dawnych. Śpiewające panie wykonują  piosenki z naszego regionu do słów najczęściej własnych. Zespół brał udział w 2 Festiwalu Współczesnej Kultury Ludowej „Wolin 97”. Za występy został wyróżniony i nagrodzony. Nagrywał również swoje piosenki dla Radia Zachód. Występuje z okazji różnego rodzaju świąt: państwowych, ludowych, religijnych i wielu innych. W 1998 roku brał udział w przeglądzie w Gościeszowiczach. Na koncie ma również występ przed telewizją Poznań w Domu Kultury w Siedlcu. „Piosenka to mój Skarb – gdzie Skarb tam moje Serce”. Nie naśladujemy zawodowych śpiewaków, uczymy się piosenek tak jak uczyli nas rodzice, dziadkowie z ust do ust, z serca do serca. Przede wszystkim z wielką radością śpiewamy dawne piosenki. Chcemy, żeby te piosenki przeżywały kolejną swą młodość i przyczyniały się, by nie zanikł folklor czyli wartość naszej polskiej kultury. Bo te piosenki są odbitką mijających dni i związanych z nimi wydarzeń – pochwałą bohaterów, refleksją nad naszym dziś. Człek bez piosenki to jak drzewo bez liścia” – tak mawiała  inicjatorka powstania zespołu i jego wieloletnia kierowniczka – Wanda Woźna-Batory.


„Tuchorzacy”

Zespół powstał w 1995 r. na bazie istniejącego wcześniej chóru męskiego, działajacego przy parafii św. Trójcy w Tuchorzy. W sierpniu 1995 roku dwaj śpiewacy z tej grupy – Edward Buda i Leon Wawrzyński, zdecydowali się podjąć trud stworzenia zespołu śpiewaczego. Kierownikiem muzycznym został Marian Wawrzyński, a sprawami organizacyjnymi zajął się Jan Wielgosz.

Ze względu na szeroki repertuar, zespół uczestniczy w wielu koncertach, przeglądach, konkursach itp.

Jednym z bardziej znaczących był udział w finale Ogólnopolskiego Przeglądu Kolęd i Pastorełek w Będzinie w 2000 roku. „Tuchorzacy” byli też laureatami przeglądu zespołów śpiewaczych Polski południowo-zachodniej w Szprotawie i Gościeszowicach. Zespół występował też w Kamieniu Pomorskim na „Ottonaliach”, a także w Niemczech w Lübben na przeglądzie chórów i orkiestr dętych. Tuchorscy panowie niezliczoną ilość razy występowali z okazji dożynek wiejskich, gminnych, czy powiatowych.

Zespół „Tuchorzacy” działa na dwóch płaszczyznach – jako grupa śpiewacza i chór męski. Jako grupa śpiewacza wykonuje piosenki biesiadne, ludowe, patriotyczne, wojskowe, regionalne; jako chór męski 4-głosowy – pieśni religijne, kościelne, kolędy i pastorałki oraz pieśni patriotyczne. Laureat nagrody zespołowej Regionu Kozła w roku 2010.


„Zbąszyńscy Seniorzy”

Zespół Śpiewaczy Zbąszyńskiech Seniorów powstał z inicjatywy seniorów zrzeszonych w Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Zbąszyniu w 1996 roku. Zespół śpiewa piosenki o swoim mieście, pieśni patriotyczne i żołnierskie, kolędy i pastorałki a także pieśni ludowe z Regionu Kozła i piosenki popularne, biesiadne. Zbąszyńscy Seniorzy są organizatorami i gospodarzami Koncertów Świąteczno–Noworocznych i Spotkań z Piosenką Biesiadną. Ważniejsze z licznych osiągnięć to: Laur Seniora 98 i 99 w Bydgoszczy, Wyróżnienie na II Festiwalu Współczesnej Kultury Ludowej – Wolin 97, Puchar Prezesa Radia Zachód, nagroda Marszałka Województwa Lubuskiego.Laureaci nagrody zespołowej Regionu Kozła w roku 2001.


„Kargowiacy”

„Kargowiacy” istnieją od 1995 r. i prowadzeni są przez Andrzeja Apolinarskiego, który tworzy i aranżuje muzykę wykonywaną przez zespół.

Obecnie zespół liczy 19 członków i występuje na różnorodnych imprezach, uczestniczy w wymianie kulturalnej w Regionie Kozła, a także w zaprzyjaźnionych gminach w Niemczech. Corocznie bierze udział w festiwalu współczesnej kultury ludowej w Kamieniu Pomorskim. Śpiewacy wykonują utwory pisane przez członków zespołu oraz miejscowych, kargowskich twórców. Osiągnięciem zespołu jest zajęcie I miejsca w konkursie Radia Zachód w 2002 r. na najlepszy zespół województwa lubuskiego, a w 2004 I miejsca w plebiscycie Radia zachód na najlepszy utwór. W roku 2003 została nagrana pierwsza płyta zespołu w rozgłośni Radia Zachód. Laureaci nagrody zespołowej Regionu Kozła w roku 2003.


„Wiwat”

Zespół  „Wiwat” działa od roku 2005 przy Gminnym Ośrodku Kultury w Babimoście z siedzibą w świetlicy wiejskiej w Podmoklach Małych. Kierownikiem zespołu jest Renata Brankowska, która jest jednocześnie akompaniatorem. Zespół nagrywał swoje utwory dla Radia Zachód, które były prezentowane w audycjach „ Na swojską nutę”. W swoim repertuarze zespół ma utwory biesiadne oraz ludowe.


„Pastuszkowi Grocze”

Grupę tę tworzą muzycy ludowi, którzy ukończyli Państwową Szkołę Muzyczną w Zbąszyniu.

Zespół powstał w roku 2002 aby śpiewać kolędy i pastorałki tak jak pasterze – muzycy  – grocze po naszymu , już od początków XV wieku. Grają i śpiewają te pieśni, w których wymieniane są stare instrumenty ludowe, w tym różne rodzaje dud. Prezentują kolędy i pastorałki na koźle białym i czarnym, mazankach, skrzypcach i klarnecie Es. Ich śpiew ozdobiony jest też różnym rodzajem dzwoneczków. Byli laureatami Ogólnopolskiego Festiwalu w Będzinie, występowali w Czechach, a także w programie austriackiej telewizji ORF II. W roku 2006 Telewizja Poznań wyprodukowała z ich udziałem film „ Wieczór koźlarzy”. Występują często na imprezach charytatywnych, a każdego roku śpiewają podczas pasterki w Zbąskiej Kolegiacie. W roku 2008 zostali laureatami nagrody zespołowej przyznawanej przez Kapitułę Regionu Kozła. Zespołem kieruje Leonard Śliwa.


Chór „Pauza”

Chór „Pauza” zawiązała grupa osób, mających za sobą studenckie śpiewanie czy będących absolwentami szkoły muzycznej. Ukształtował się w 1994 roku pod kierunkiem Grażyny Heinke., a w 1997 roku jej następczynią została Małgorzata Rybicka. Obecnie zespołem kieruje Katarzyna Jopek (od września 2006 roku).

„Pauza” jest zespołem mieszanym, liczącym obecnie 19 członków rekrutujących się niemal ze wszystkich środowisk i grup wiekowych  gminy Zbąszyń. Śpiewa a capella najchętniej pieśni z gatunku muzyki sakralnej, ale także patriotyczne, ludowe i rozrywkowe z towarzyszeniem pianina. W swoim dorobku ma wiele koncertów, zarówno na terenie miasta, gminy, Regionu Kozła jak i całej Polski. Chór śpiewał między innymi w Urzędzie Miasta Poznania, auli Akademii Muzycznej w Poznaniu, Kościele na poznańskiej Grobli profesora Stefana Stuligrosza i Św. Mateusza – patronackim Izby Celnej w Poznaniu, Poznańskim Oddziale PTTK, Wielkopolskim Katolickim Stowarzyszeniu „Civitas Christiana”, Katedrze w Gnieźnie, Uniwersytecie Zielonogórskim, Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, a także w Lesznie, Wronkach, Gostyniu, Nowym Tomyślu, Wolsztynie, Babimoście.

Zespół otrzymał wyróżnienia m.in. na Dolnośląskim Festiwalu Chórów SILESIA CANTAT w Głogowie, Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki w Goraju oraz nagrodę główną na Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Lwówku Wlkp. Od pięciu lat zespół uczestniczy w Ogólnopolskich Warsztatach Chóralnych w Garbiczu, na których jego członkowie doskonalą swoje umiejętności u znakomitych profesorów – wykładowców Akademii Muzycznych w Poznaniu i Szczecinie, będących jednocześnie światowej sławy artystami scen teatrów muzycznych.