XV Festiwal Kultury Regionalnej Nowe Kramsko Drukuj Email

Jubileuszowy XV Festiwal Kultury Regionalnej odbył się 23 kwietnia w Zespole Edukacyjnym w Nowym Kramsku pod hasłem „Tradycja to piękno, które chronimy, a nie więzy, które nas krępują”. Poświęcony był przeglądowi umiejętności gry na instrumentach ludowych oraz śpiewu w wykonaniu uczniów szkół podstawowych z Regionu Kozła, którzy kontynuują lokalne tradycje. Udział w tym festiwalu wzięli:


„Grocze z Dąbrówki” – grupa uczniów – muzyków, którzy od dwóch lat uczą się grać, pod kierunkiem mistrza Jana Prządki ,na instrumentach takich, jak: skrzypce, sierszanki, klarnet.

Kapela Koźlarska z Kargowej – w składzie: Kacper Poniedziałek – klarnet, Filip Poniedziałek – kozioł oraz Kuba Brychcy – skrzypce. Kapela ćwiczy pod kierunkiem mistrza Jerzego Skrzypczaka.

„Przyprostyńskie Koziołki” – grupa kultywująca tradycje taneczne i przyśpiewki z regionu. Opiekę nad zespołem sprawuje p. Gabriela Kamińska.

„Wiolinki” z Nowego Kramska – zespół taneczno – wokalny założony w 1970 r. przez opiekunkę tej grupy p. Wiolettę Malinowską.

Soliści z Podmokli Małych – Wiktoria Olender i Natalia Wośko oraz z Nowego Kramska: Agata Ceglarek, Bartek Ceglarek, Wiktoria Fiłka, Wiktoria Muńko, Kamila Kostera, które prowadzi mistrz Jan Prządka.


Podczas XV Festiwalu Kultury Regionalnej nastąpiło  także uroczyste podsumowanie VIII Poetyckiego Konkursu Złota Kwyrla 2015. Konkurs omówiła p. Dorota Gąsiorowska, a nagrody wręczyli: dyrektor Biura Regionu Kozła –p. Szczepan Sobczak oraz dyrektor ZE  w Nowym Kramsku – p. Maria Waligóra.

Na konkurs wpłynęły 22 prace. Uczestniczyło w nim 21 osób ze szkół podstawowych Regionu Kozła:  z Siedlca, Zbąszynka i Nowego Kramska.

Sześcioosobowe Jury w przyznało 3 miejsca oraz 4 wyróżnienia.

Laureatami Złotej Kwyrli 2015 – zostali:

I miejsce - Karolina Tomiak, VI kl. Zespół Edukacyjny w Nowym Kramsku „Pożegnanie”

II miejsce – Kornelia Smogur, VI kl Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi w Zbąszynku

III miejsce – Kinga Benysek , V kl. Zespół Edukacyjny w Nowym Kramsku

Wyróżnienia: Julia Netter, kl.V z ZSPiG w Siedlcu, Amadeusz Młynarczak, kl. IV z Zespołu Edukacyjnego w Nowym Kramsku, Maria Lewnadowska, kl. V, ZSPiG w Siedlcu, Marcel Prążyński, kl. VI – SP w Zbąszynku

Laureaci otrzymali pamiątkowe „kwyrle” w postaci szklanych tabliczek.


 

Unihokej to dyscyplina, która zafascynowała firmę Azetx Piotra Czarczyńskiego, generalnego przedstawiciela marki Qmax z Finlandii. Główna siedziba firmy mieści się w Koninie, gdzie produkowane są  bandy, bramki, kije do unihokeja, piłeczki z certyfikatem IFF oraz inny asortyment sportowy. W naszym internetowym sklepie www.azetx.pl znajdziecie państwo pełną ofertę sprzętu sportowego do unihokeja i rekreacyjnego do Nordic Walking. Wysyłki realizujemy w 24 godziny. Zapraszamy do zakupów.