MAZANKI WIELKOPOLSKIE Drukuj Email


Program „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych”

Celem programu „Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych” jest wsparcie procesu nauki i przekazywania młodemu pokoleniu praktycznych umiejętności w zakresie technik budowy polskich ludowych instrumentów muzycznych oraz propagowania wiedzy o ich roli w kulturze na ziemiach polskich na przestrzeni dziejów metodą bezpośredniego przekazu mistrz-uczeń.


Program wspiera kontynuację lokalnych tradycji w zakresie technik wyrobu instrumentów, wzbogaconą o wiedzę historyczną i miejscowe zwyczaje, wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu muzyków oraz kapel na instrumenty związane z danym regionem.


"MAZANKI WIELKOPOLSKIE - na 3 strunach od średniowiecznej fidel, przez czasy Oskara Kolberga po XXI wiek"
Mazanki to 3-trunowe skrzypce żłobione, które występują obecnie w 3 odmianach: tradycyjne (np. XIX-wieczne egzemplarze z Dąbrówki Wlkp. i Podmokli Małych oraz XX-wieczne wg wzoru T. Śliwy i tzw. „lutnicze”).
[więcej o werdykcie jury IV edycji "Szkoły mistrzów budowy instrumentów ludowych" IMiT
- http://imit.org.pl/uploads/SMBiL%20IV%20-%20protok%C3%B3%C5%82%20komisji.pdf ]
Warsztaty te, adresowane do kameralnego grona młodych muzyków Regionu Kozła, zainteresowanych wszechstronnym zgłębieniem tajników budowy, gry solowej i zespołowej oraz dziejów instrumentów skrzypcowych, odbywać się będą - w Zbąszyniu (PSM-Filharmonia Folkloru Polskiego - 3 sesje po ok. 6 godzin każda), soboty: 14, 21 i 28 marca 2015 , w godzinach 9.00 - 15.00 - w Poznaniu (1 sesja - maj ...? - termin do ustalenia) i Kopanicy (Konkurs Muzyki Ludowej, czerwiec 2015 - w trakcie ustaleń)
Razem: 35 godzin warsztatowych - całość będzie miała formułę * prezentacji technik obróbki surowca i poszczególnych etapów budowy mazanek, z aktywnym uczestnictwem uczniów * prelekcji, wykładów i ćwiczeń, prezentujących dzieje sztuki lutniczej oraz funkcji i znaczeniu skrzypiec ludowych w kulturze Wielkopolski, z odniesieniem do przykładów z innych regionów Europy *zajęcia prowadzone przez mistrza Piotra Cieślaka, moderowane będą przez Janusz Jaskulskiego, kustosza poznańskiego MIM, z udziałem mistrza Jana Prządki (PSM-SML), zakończą się wykonaniem jednego egzemplarza mazanek.

 

Unihokej to dyscyplina, która zafascynowała firmę Azetx Piotra Czarczyńskiego, generalnego przedstawiciela marki Qmax z Finlandii. Główna siedziba firmy mieści się w Koninie, gdzie produkowane są  bandy, bramki, kije do unihokeja, piłeczki z certyfikatem IFF oraz inny asortyment sportowy. W naszym internetowym sklepie www.azetx.pl znajdziecie państwo pełną ofertę sprzętu sportowego do unihokeja i rekreacyjnego do Nordic Walking. Wysyłki realizujemy w 24 godziny. Zapraszamy do zakupów.