Filharmonia Folkloru Polskiego w Zbąszyniu uroczyście otwarta Drukuj Email

Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Monika Smoleń w towarzystwie posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej – Jakuba Rutnickiego, Burmistrza Zbąszynia – Tomasza Kurasińskiego, projektanta budynku – Jerzego Gurawskiego, a także dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej im. St. Moniuszki w Zbąszyniu – Julity Skowrońskiej dokonała uroczystego przecięcia wstęgi otwierając tym samym obiekt Filharmonii Folkloru Polskiego w Zbąszyniu. W poniedziałek, 6 października 2014 roku, w rok po wmurowaniu kamienia węgielnego, którego dokonał Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Bogdan Zdrojewski, niezwykły kompleks edukacyjno-artystyczny oficjalnie otworzył swoje podwoje dla gości. Uroczystość otwarcia uświetniły koncerty uczniów, nauczycieli i absolwentów PSM im. St. Moniuszki w Zbąszyniu a także członków Stowarzyszenia Muzyków Ludowych w Zbąszyniu. Warto dodać, że obie instytucje obchodzą w tym roku swoje 55-lecie działalności. Dla zgromadzonych w sali filharmonii gości wystąpili uczniowie PSM, kapele koźlarskie, a  także zespół taneczny Wesele Przyprostyńskie.


Podsekretarz Stanu MKiDN – Monika Smoleń podczas uroczystości wręczyła odznaczenia resortowe. Wśród nagrodzonych znaleźli się muzycy: Edward Kolendowicz, Bernard Kasper, Jan Prządka, Władysław Mazur oraz Henryk Skotarczyk. Podziękowania za zaangażowanie w budowę Filharmonii Folkloru Polskiego w Zbąszyniu z rąk wiceminister odebrali Państwo Maria i Krzysztof Pawłowscy, radca prawny - Michał Kublicki, kierownik Referatu Funduszy Pomocowych i Infrastruktury Technicznej Urzędu Miejskiego w Zbąszyniu – Kamil Sieratowski, a także pracownicy referatu FPiIT magistratu zbąszyńskiego. Odznaczenia dla nauczycieli szkoły muzycznej wręczył Artur Matejuk – przedstawiciel Centrum Edukacji Artystycznej w Wielkopolsce. Nagrody otrzymali: Wiesław Remlein, Lidia Duda, Robert Hauptman i Julita Skowrońska.


Jak to się zaczęło?

„Filharmonia Folkloru Polskiego w Zbąszyniu – rozbudowa i przebudowa szkoły muzycznej o salę koncertową, pomieszczenia dydaktyczne i warsztaty” to zadanie, na które dzięki wytrwałej i społecznej pracy wielu zapaleńców, w tym szczególnie zbąszyńskiego samorządu udało się pozyskać 11 717 826,26 zł, w tym 9 960 152,31 zł ze środków Unii Europejskiej. Wielogodzinne spotkania, konsultacje i wreszcie prace administracyjne zespołu projektowego wspieranego merytorycznie przez Posła Jakuba Rutnickiego, przyniosły wymierny efekt w postaci 2 miejsca w kraju na liście ocenionych wniosków podczas wspomnianego naboru wniosków oraz olbrzymich jak na zbąszyńskie warunki środków pomocowych. Wyniki konkursu zostały przedstawione 26 lipca 2012 roku na konferencji prasowej w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Podpisanie umowy

Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. S. Moniuszki w Zbąszyniu – Julita Skowrońska podpisała z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Bogdanem Zdrojewskim umowę dotyczącą budowy Filharmonii Folkloru Polskiego w Zbąszyniu. W piątek, 30 listopada 2012 roku, podczas spotkania z ministrem, nowej kierowniczce zbąszyńskiej placówki towarzyszyli burmistrz Zbąszynia – Tomasz Kurasiński oraz Poseł na Sejm RP – Jakub Rutnicki, dzięki których staraniom projekt stworzenia filharmonii znalazł się wśród 13 inwestycji finansowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach XI priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.


Czym jest Filharmonia Folkloru Polskiego w Zbąszyniu?

Filharmonia Folkloru Polskiego to kompleks edukacyjno-artystyczny, który powstał w ramach rozbudowy i przebudowy Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Stanisława Moniuszki w Zbąszyniu. Nowopowstały obiekt posiada wyraźnie wyodrębnione funkcjonalnie trzy podstawowe strefy, są to: Szkoła Muzyczna I-go stopnia im. St. Moniuszki niezależna przestrzennie z odrębnym wejściem i zespołem pomieszczeń dydaktycznych i funkcji usługowych, sala koncertowa im. A. Janiszewskiego wyposażona w 223 miejsca na widowni, zaplecze dla artystów, szatnie oraz foyer a także strefa zaplecza technicznego, składająca się z warsztatów, kotłowni gazowej oraz pomieszczeń pomocniczych.

Oprócz kwestii budowlanych wartym podkreślenia jest fakt, że na terenie województwa wielkopolskiego i lubuskiego funkcjonuje łącznie ok. 40 placówek o podobnym charakterze, jednakże żadna nie oferuje adeptom zdobycia umiejętności gry na koźle oraz nauki jego budowy. Ten właśnie aspekt czyni filharmonię instytucję unikalną w skali kraju oraz Europy, to tutaj przekazywane będą tajniki budowy kozłów, mazanek oraz sierszenek – instrumentów wpisanych w tradycję Regionu Kozła. Dodatkowo opanowanie nowego i unikalnego zawodu przez młodzież uczęszczającą do szkoły muzycznej da szansę na utworzenie stałego i dobrze płatnego miejsca pracy w przyszłości dla osób o odpowiednich predyspozycjach i umiejętnościach.

Opr. Mateusz Basiński


PEŁNA GALERIA ZDJĘĆ 

Unihokej to dyscyplina, która zafascynowała firmę Azetx Piotra Czarczyńskiego, generalnego przedstawiciela marki Qmax z Finlandii. Główna siedziba firmy mieści się w Koninie, gdzie produkowane są  bandy, bramki, kije do unihokeja, piłeczki z certyfikatem IFF oraz inny asortyment sportowy. W naszym internetowym sklepie www.azetx.pl znajdziecie państwo pełną ofertę sprzętu sportowego do unihokeja i rekreacyjnego do Nordic Walking. Wysyłki realizujemy w 24 godziny. Zapraszamy do zakupów.