Święto folkloru w Regionie Kozła – Dąbrówka Wlkp. 11-12 czerwca 2011 Drukuj Email

Kto chciał pooglądać i posłuchać wielu znakomitych zespołów folklorystycznych, ten stawił się przed sceną amfiteatru w Dąbrówce Wlkp. w dniach 11 i 12 czerwca, gdzie odbywały się już XIX Dąbrowickie Spotkania Folklorystyczne „U progu lata”. Działo się tu wiele dobrego, były występy znanych zespołów folklorystycznych, konkursy:  gwary i na potrawę regionalną, występ miejscowego kabaretu „Klakoty” oraz wieczorne zabawy taneczne.

Stowarzyszenie Miłośników Kultury Dąbrowieckiej wraz ze Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania Regionu Kozła przygotowali bogaty program , w ramach którego odbyły się występy takich zespołów jak:

- Regionalny Zespół Pieśni i Tańca im. Tomasza Spychały z Dąbrówki Wlkp.

- Zespół Tańca Ludowego „Rodlanie” z Zakrzewa( woj. Wielkopolskie),

- Zespół Tańca Ludowego „ Gorzowiacy” z Gorzowa Wlkp.,

- Lubuski Zespół Pieśni i Tańca im. Ludwika Figasa z Zielonej Góry,

- Zespół Tańca Ludowego „Krajna” ze Strzelec Krajeńskich,

- Zespół Śpiewaczy „ Dąbrowszczanka” z Dąbrówki Wlkp.,

- Przyprostyńskie Koziołki z Przyprostyni k/Zbąszynia,

- Zespół Tańca Ludowego „Cybinka” z Grodziska Wlkp.,

- Zespół „ Duże Dziewczyny” z Rogozińca ( gm. Zbąszynek),

- Kapela „Po Zagonach” z Poznania

oraz gościnnie w trakcie swojego pobytu w Regionie Kozła -  zespół pieśni i tańca z Białorusi.

Tradycyjnie już „U progu lata” rozpoczynało się od złożenia wieńców na grobie Tomasza Spychały. Po złożeniu hołdu patronowi i  założycielowi miejscowego zespołu pieśni i tańca, nastąpiło otwarcie festiwalu,  podczas którego głos zabrali: burmistrz Zbąszynka –p.  Wiesław Czyczerski, starosta świebodziński – p. Zbigniew Szumski, prezes Stowarzyszenia  Miłośników Kultury Dąbrowieckiej p. Agnieszka Budych.

Prowadzenie dwudniowego festiwalu powierzono Jerzemu Skrzypczakowi, znanemu w regionie muzykowi z Kapeli” Kotkowiacy”, który znakomicie wywiązał się ze swej roli konferansjera .

Przegląd tańców i muzyki ludowej z różnych regionów Polski był głównym motywem przewodnim tej imprezy, toteż na scenie można było oglądać i podziwiać wykonawców ubranych w barwne stroje z różnych regionów naszego kraju, śpiewających i tańczących przy akompaniamencie doskonałych muzyków, którzy często grali na niepowtarzalnych w swym brzmieniu instrumentach ludowych. Były zatem polonezy wykonane przez ZTL „Gorzowiacy” oraz ZTL „ Krajna” ze Strzelec Kraj.,  kujawiaki, mazurki, tańce z Rzeszowszczyzny, tańce góralskie , pieśni i tańce z Wielkopolski oraz z Regionu Kozła.

Widzowie, których każdego dnia przybywało ,a w niedzielę zebrało się około pięciuset,  bawili się znakomicie, wyrażając swoje nastroje bądź to oklaskami, bądź to wspólnym tańcem , także z udziałem niektórych wykonawców. Szczególnie spodobały się popisy muzyczne i taneczne młodzieżowego zespołu z Białorusi, który gościnnie zawitał do Dąbrówki z pobliskiego Trzciela, gdzie występowali na „Szparagowych żniwach”.

W drugim dniu odbyły się też dwa konkursy: jeden związany z przygotowaniem potrawy regionalnej, tym razem na bazie mięsa drobiowego oraz konkurs gwary dąbrowickiej. Za najlepszą potrawę uznano roladę drobiową w cieście przygotowaną przez KGW w Rzeczycy. Na drugim miejscu uplasowała się potrawa z kurczaka faszerowanego przygotowana przez KGW Dąbrówka Wlkp., a na trzecim miejscu trzy równorzędne potrawy wykonane przez KGW z Nowego Kramska, Jordanowa i Rogozińca. Nagrody wyróżnionym przedstawicielkom poszczególnych ekip wręczała przewodnicząca komisji p. Jolanta Danielak.

W konkursie gwarowym najlepiej wypadli bracia Jędrzejczakowie – Szymon i Kacper, którzy zajęli I miejsce. Druga lokata przypadła paniom: Krystynie Płonka oraz Zofii Weiss.

Nagrody ufundowane przez LGD RK wręczał przewodniczący Komisji konkursowej p. Marek Spychała.

Gwoździem niedzielnego wieczoru był występ kabaretu „ Klakoty” z Dąbrówki, który dowcipnie w miejscowej gwarze komentował wydarzenia z życia mieszkańców swojej wsi oraz gminy Zbąszynek.

Podobnie jak poprzedniego dnia święto folkloru zakończyła zabawa ludowa na wolnym powietrzu, do której przygrywał zespół „ Trio”.

Relacjonował: Szczepan Sobczak


 

Unihokej to dyscyplina, która zafascynowała firmę Azetx Piotra Czarczyńskiego, generalnego przedstawiciela marki Qmax z Finlandii. Główna siedziba firmy mieści się w Koninie, gdzie produkowane są  bandy, bramki, kije do unihokeja, piłeczki z certyfikatem IFF oraz inny asortyment sportowy. W naszym internetowym sklepie www.azetx.pl znajdziecie państwo pełną ofertę sprzętu sportowego do unihokeja i rekreacyjnego do Nordic Walking. Wysyłki realizujemy w 24 godziny. Zapraszamy do zakupów.