Konferencja Regionu Kozła Drukuj Email

Konferencja Stowarzyszenia Gmin RP Region Kozła
poświęcona 10-letniej współpracy międzygminnej
17.12.2005 Babimost

"Bo tylko jeden taki Region
jest, w którym Kozioł śpiewa pieśni......"

Takimi słowami wspaniałej piosenki o Regionie (napisanej przez M. Leśnik ze Zbąszynia) rozpoczęła się 17.12.2005 uroczysta Konferencja poświęcona 10-letniej współpracy międzygminnej w Babimoście.

Wśród wielu obecnych gości z 7 gmin, swoją obecnością zaszczycili Pan Edward Fedko Wicemarszałek Województwa Lubuskiego, Pan Andrzej Dębowski Dyrektor Biura Informacyjno- Konsultacyjnego ds. Funduszy Unii Europejskiej przy Urzędzie Marszałkowskim w Zielonej Górze oraz Pani Dominika Dach Dyrektor Biura Regionalnego Województwa Lubuskiego w Brukseli.
Temat przewodni w wystąpieniach gości to: "Możliwości rozwoju gospodarczego i kulturalnego samorządów i organizacji pozarządowych ze Stowarzyszenia Gmin RP Region Kozła przy wykorzystaniu funduszy strukturalnych oraz promocja regionu w krajach Unii Europejskiej".
Początek Konferencji swoim występem uświetnił zespół "Kargowiacy" z Kargowej i Kapela "Kotkowiacy" ze Zbąszynka, a następnie goście obejrzeli film "O Regionie Kozła". Miło było wysłuchać wspomnień o początkach zawiązywania się porozumienia międzygmninego w 1995 roku, oraz etapach tworzenia aktywności środowisk. Początki były trudne i zaangażowanie wielu ludzi doprowadziło do procesu integracji, mobilizując do działań tych, którzy uwierzyli, że wspólnymi siłami można wiele zdziałać. Postawiono na wszechstronny rozwój i doprowadzenie do integracji środowisk lokalnych, początkowo 6 gmin, a następnie już po podziałach administracyjnych 7. To wielki ewenement, że gminy sąsiadujące ze sobą, połączone granicami, ale należące do pięciu powiatów i dwóch województw do dnia dzisiejszego realizują etapy wytyczonej współpracy.

Przez tych 10 lat zmieniło się bardzo wiele, mieszkańcy różnych środowisk poznali się przy okazji licznych imprez organizowanych w ciągu roku. Na dzień dzisiejszy zacisnęły się więzi międzygminne, wspólnie realizuje się wiele zadań, korzysta ze środków zdobywanych z zewnątrz. Wymiana doświadczeń wpływa korzystnie na rozwój i podpatrywanie dobrych wzorców. Obecnie możemy mówić o solidnych podstawach partnerstw lokalnych w naszym Stowarzyszeniu, a wiemy, że są one niezbędne w dalszym rozwoju i pozyskiwaniu środków unijnych.
Swoimi wystąpieniami goście odnieśli się z wielkim uznaniem do zaangażowania mieszkańców 7 gmin, podkreślili dużą rolę władz w spieraniu wysiłków i zachęcali do jeszcze szerszego, ponadlokalnego zdobywania środków unijnych. Możliwości jest wiele, programów również jak choćby Leader+, w którym Stowarzyszenie Gmin RP Region Kozła zdobyło granty i przeznaczony je na jeszcze większą aktywizację środowisk, powołanie LGD oraz przygotowanie Zintegrowanej Strategii Rozwoju Regionu, która umożliwi szeroki rozwój naszej 57tys. "Małej Ojczyzny" na obszarze 1000 kw2, którą Stowarzyszenie obejmuje.

 

 

Unihokej to dyscyplina, która zafascynowała firmę Azetx Piotra Czarczyńskiego, generalnego przedstawiciela marki Qmax z Finlandii. Główna siedziba firmy mieści się w Koninie, gdzie produkowane są  bandy, bramki, kije do unihokeja, piłeczki z certyfikatem IFF oraz inny asortyment sportowy. W naszym internetowym sklepie www.azetx.pl znajdziecie państwo pełną ofertę sprzętu sportowego do unihokeja i rekreacyjnego do Nordic Walking. Wysyłki realizujemy w 24 godziny. Zapraszamy do zakupów.