Zbąszynek |
![]() |
![]() |
Charakterystyka Gminy Zbąszynek Teren dzisiejszej gminy Zbąszynek to od XIII w. obszar pogranicza historycznej Wielkopolski. Po II rozbiorze Polski, w 1793 r. Wielkopolska znalazła się pod panowaniem pruskim aż do 1945 r. Najwcześniej wzmiankowaną miejscowością gminy jest Kręcko (1293r.). Wszystkie miejscowości mają status wsi - za wyjątkiem Zbąszynka - miasto od 1945r. W 2004 roku obchodziliśmy 80-lecie powstania Zbąszynka. Współcześnie Gmina Zbąszynek położona jest w środkowo - wschodniej części województwa Lubuskiego. Obejmuje teren pięciu sołectw: Chlastawę, Dąbrówkę Wielkopolską, Kosieczyn, Kręcko, Rogoziniec oraz przysiółki: Boleń, Bronikowo, Depot, Samsonki, Nowy Gościniec, Stradzewo, Kręcko Winnica. Gminę Zbąszynek zamieszkuje ok. 8,5 tys. mieszkańców, z tego w Zbąszynku mieszka ponad 5 tys. mieszkańców. Do niedawna Zbąszynek kojarzony był głównie z przewozami kolejowymi, nazywany był „miastem kolejarzy”. Dziś, głównie dzięki dobrej lokalizacji jesteśmy także centrum produkcji elementów drewnianych, a to za sprawą inwestycji firmy Swedwood. Miasto i gmina rozwija się dynamicznie. Wskaźnik bezrobocia jest jednym z najniższych w regionie.
Komunikacja
Oferta inwestycyjna
Władze samorządowe Gminy Zbąszynek, proponują bardzo korzystne warunki do inwestowania. Uruchamiającym działalność gospodarczą na terenie gminy i miasta przysługują ulgi i zwolnienia od podatku od nieruchomości. Burmistrz Zbąszynka będzie podejmował dodatkowe działania, w celu zaproszenia do inwestowania, nawiązywania kontaktów gospodarczych i handlowych. W miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego gmina posiada zapisane tereny pod lokalizację zakładów przemysłowych, terenów składowych i magazynowych, stwarza to ogromne możliwości rozwoju gminy. Ogólna powierzchnia terenów przewidzianych do zainwestowania na cele przemysłowe w Zbąszynku i najbliższych okolicach wynosi 45 ha z możliwością dostosowania planu zagospodarowania do potrzeb inwestorów. Miasto Zbąszynek posiada pełną infrastrukturę dla korzystnego prowadzenia biznesu: dobrą telefonizację całej gminy, energia elektryczna z zapasem mocy energetycznej, sieć gazową, kanalizację, wodociągi, banki. Proponowane tereny położone są w strefie dobrze rozwiniętej infrastruktury technicznej i drogowej. Duże powierzchnie magazynowo - składowe znajdują się na terenach PKP w Zbąszynku, układy torowe z bocznicami i suwnicami pozwolą prowadzić spedycję towarową transportem kolejowym. W gminie występują dobre klasy gruntu, na terenie wiejskim dominuje głównie rolnictwo, Burmistrz Zbąszynka będzie wspierał inicjatywy gospodarcze tworzące zakłady przetwórstwa rolno - spożywczego w oparciu o lokalną produkcję roślinną i zwierzęcą.
Środowisko naturalne Gminę Zbąszynek charakteryzuje duża lesistość i czyste środowisko naturalne. Duże rozdrobnienie gospodarstw rolnych i głęboko zakorzenione tradycje ludowe stwarzają możliwość rozwoju agroturystyki. Zdrowie i relaks wciąż jeszcze stymulują wyjazdy wakacyjne mieszkańców miast uciekających od tłoku i pragnących odzyskać swoją indywidualność. Lasy w gminie, głównie bory sosnowe o środowisku świeżym, zajmujące 38% jej powierzchni, obfitują w grzyby i jagody. Występuje w nich liczna zwierzyna łowna, głównie sarny, jelenie, dziki, zające i ptactwo. Miłośnicy myślistwa zrzeszeni są w kole łowieckim „Knieja” (polowania dewizowe). W południowo - zachodniej części gminy wzdłuż rzeki Obry Leniwej znajduje się rezerwat przyrody „Kręcki Łęg” o powierzchni 65 ha. Na szczególną uwagę zasługują rzadkie i chronione gatunki roślin. Drzewostan tworzą takie drzewa, jak: olcha, jesion, dąb, buk, grab, świerk, wiąz. Wśród zwierząt wyjątkową różnorodnością wyróżniają się ptaki, jest ich 48 gatunków. W tym na szczególną uwagę zasługują chronione i bardzo rzadko występujące zarówno w Europie, jak i w Polsce dzięcioł średni i orlik krzykliwy.
Turystyka i kultura Chlastawa
Dąbrówka Wielkopolska
Kosieczyn
Kręcko
Rogoziniec
Inną ciekawostką czekającą turystę w naszej gminie jest pielęgnowany rodzimy folklor, obrzędy ludowe i relikty ludowej twórczości muzycznej. Kulturalną wizytówką gminy w kraju i za granicą jest istniejący od 1926 roku Regionalny Zespół Pieśni i Tańca im. Tomasza Spychały z Dąbrówki Wlkp. Za artystyczne dokonania i pielęgnowanie rodzimego folkloru Zespół otrzymał w 1983 r. Nagrodę I stopnia Ministra Kultury i Sztuki oraz jest laureatem wielu innych nagród. Natomiast w Zbąszynku działa Kapela Koźlarska "Kotkowiacy". Cechą wyróżniającą i charakterystyczną dla tej kapeli jest gra na koźle weselnym (białym) i ślubnym (czarnym). W ostatnich latach Kapela wielokrotnie promowała folklor Regionu Kozła na wielu ważnych wydarzeniach kulturalnych w kraju i za granicą. Kapela była wielokrotnie nagradzana za swoje występy, m.in. otrzymali: Lubuską Nagrodę Kulturalną. Wykaz cyklicznych imprez kulturalnych odbywających się w gminie Zbąszynek:
|