Kargowa PDF Drukuj Email


 

 


Urząd Miejski Kargowa
Rynek 33
66 120 Kargowa
tel. (68) 352 51 31
fax (68) 352 50 29
e-mail:
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
www.kargowa.pl

 

Informacje o Gminie

Kargowa


  • małe malownicze miasteczko położone na południowo - wschodnich krańcach Wysoczyzny Lubuskiej w Kotlinie Kargowskiej,
  • położone jest przy głównej trasie wiodącej na zachód - bliskość aglomeracji berlińskiej Obszar gminy zajmuje 12.847 ha z tego na użytki rolne przypada 5.382 ha a lasy i grunty leśne 6.257 ha,
  • Gmina Kargowa liczy około 5.727 mieszkańców,
  • składa się z 9 sołectw (Dąbrówka, Chwalim, Karszyn, Nowy Jaromierz, Obra Dolna, Stary Jaromierz, Smolno Małe, Smolno Wielkie i Wojnowo),
  • dominuje branża budowlana i przetwórstwa drobiu,
  • chlubą naszego miasta jest firma NESTLE POLSKA S.A. która wbudowała na naszym terenie bardzo nowoczesną fabrykę wafli. Słynne wafle to Lion i Princessa.

HISTORIA
W 1661 r. król Jan Kazimierz w uznaniu wojennych zasług Krzysztofa Unruga w walkach z Tatarami, Kozakami i Szwedami wydał przywilej przyznający Kargowej pełne prawa miejskie.

ZABYTKI
Pałac - dawna rezydencja właścicieli miasta - rodziny Unrug. Pochodzi z XVII wieku. W 1730 roku szambelan królewski Karol Unrug przekazał pałac królowi Augustowi Mocnemu w dożywocie z prawem przebudowy i rozbudowy.
Po spaleniu odbudowany został tylko stary pałac Unrugów, bez architektonicznych dekoracji i wewnętrznego wystroju. Z osiemnastowiecznej zabudowy pozostała oficyna z ciekawym portalem, spichrz i stajnia .
Przylegający do pałacu park (6,5ha) założony został w latach 1731 - 33. W parku zachowały się wspaniałe gatunki drzew min. przepiękny buk o obwodzie 750 cm i 28 m wysokości, a także inne cenne gatunki drzew: platany, buki, daglezje, cisy, kłęk kanadyjski i perłowiec japoński (28 różnych gatunków).
Ratusz - swój kształt zawdzięcza rozbudowie w 1856 roku i późniejszym przeróbkom. W ścianie frontowej znajduje się wmurowana tablica upamiętniająca wydarzenie dzięki któremu Kargowa przeszła do historii. W 1793 roku kapitan Więckowski i jego garnizon przeciwstawił się wojskom pruskim dokonującym aneksji naszych ziem. Był to jedyny zbrojny opór przeciw postanowieniom II rozbioru Polski. Imię sławnego bohatera nosi miejscowa Szkoła Podstawowa, a także jedna z ulic Kargowej .

Kościoły:
W Kargowej znajdują się dwa kościoły. Kościół Parafialny Św. Wojciecha, wybudowany w 1932 roku, nawiązuje stylowo do romanizmu i gotyku.
Kościół Poewangielicki, obecnie pomocniczy Św. Maksymiliana Kolbego, wzniesiony w latach 1801 - 1805 w miejscu starej budowli. Prosty w założeniu i bryle posiada stylowe cechy późnego klasycyzmu.
We wsi Karszyn znajduje się Kościół klasycystyczny, z barokowym wnętrzem, zbudowany w 1792 r.
Kościół w Smolnie Wielkim - pochodzi z XVIII w. styl neoromański.
Pałac w Wojnowie - do 1944 r mieszkał książę holenderski Bernhard v Lippe - Biesterfed. Dziś z uwagi na świetne warunki mikroklimatyczne mieści się w nim Ośrodek Leczenia Chorób Układu Oddechowego u Dzieci - Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Wojnowie.Turystyka i wypoczynek
Turystów spragnionych obcowania z przyrodą zapraszamy nad Jezioro Wojnowskie do niedrogiego, a dobrze wyposażonego ośrodka wypoczynkowego w Wojnowie. Ośrodek położony jest w sosnowym lesie nad samym brzegiem jeziora, posiada 120 miejsc w wolnostojących domkach z pełnym wyposażeniem sanitarnym, stołówki i kort tenisowy. Turystów, którzy pragną odpocząć od cywilizacji zapraszamy nad Jezioro Linie. Tu turysta znajdzie pole namiotowe i wypożyczalnię sprzętu wodnego. Dla miłośników turystyki rowerowej frajdą będzie dotrzeć nad to jezioro uroczą ścieżką rowerową. Oba jeziora są wymarzonym miejscem dla wędkarzy. W lesie pod Chwalimiem zlokalizowane jest malownicze małe jeziorko Zacisze, dziś zupełnie podporządkowane prawom natury.
Swoje usługi oferują gospodarstwa agroturystyczne: w Starym Jaromierzu 54, w Smolnie Małym 6 oraz w Wojnowie 10A.

Oferta dla Inwestorów
Walory terenów inwestycyjnych: dobry układ komunikacyjny, atrakcyjne tereny pod lokalizację działalności gospodarczej, surowce lokalne (gaz), duża lesistość, szybko rozwijająca się infrastruktura i atrakcyjne tereny. Chętnym do zainwestowania i prowadzenia działalności gospodarczej oferujemy:

  • Tereny przeznaczone pod rzemiosło przy wyjeździe z Kargowej w kierunku Poznania (około 3 ha) - ulica Sportowa.
  • Tereny istniejących i projektowanych obiektów przemysłowo-składowych (około 6 ha) - ulica Przemysłowa.
  • Zabudowa rezydencjonalna (obręb Chwalim).
  • Działki przeznaczone pod zabudowę letniskową w miejscowości Wojnowo, usytuowane w lesie około 500m od jeziora. Możliwość podłączenia do sieci gazowej i energetycznej.

Dla inwestorów, którzy rozpoczynają działalność w nowo wzniesionych budynkach lub ich części, bądź też w obiektach po raz pierwszy przeznaczonych na działalność gospodarczą , proponujemy ulgi podatkowe na okres 3 lat:
w pierwszym roku 100%, w drugim 100%, w trzecim 50%. 100% ulgi podatkowej przez okres 2 lat proponujemy również absolwentom szkół rozpoczynającym działalność gospodarczą.

Współpraca
06 lipca 2000 r. w Jatznick została podpisana umowa pomiędzy gmina niemiecką Jatznick a gmina Kargowa. Dwa tygodnie wcześniej podobną umowę podpisano na uroczystej sesji w Kargowej.
Dotyczy ona rozwoju przyjacielskich stosunków i współpracy w dziedzinach:
oświaty i kultury, ochrony środowiska, sportu, gospodarki komunalnej i straży pożarnej. W ramach współpracy prowadzona jest wymiana młodzieży szkolnej, gimnazjalnej.
Należymy także do Stowarzyszenia Gmin Rzeczypospolitej Polskiej Region Kozła, Stowarzyszenia Gmin RP Euroregionu "Sprewa-Nysa-Bóbr" oraz Stowarzyszenia Gmin Nadobrzańskich.

Kultura i oświata
W gminie działają dwie szkoły:

1. Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kpt. Więckowskiego, 66-120 Kargowa ul. Marchlewskiego 45, tel. (068) 3525296. e-mail:
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , www.spkargowa.neostrada.pl
2. Gimnazjum, 66-120 Kargowa, ul. Szkolna 1, tel. (068) 3525012, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , www.gimkargowa.of.pl
3. Przedszkole, 66-120 Kargowa, ul. Browarna 3, tel.(068)352570

 

Znani Kargowianie


Maciej Kozłowski - urodził się 08.09.1957r. w Kargowej, gdzie w 1964r. rozpoczął naukę w Szkole Podstawowej. W 1969r. wyjechał do Łodzi i tam ukończył Szkołę Filmową - Wydział Aktorstwa. Do tej pory zagrał w ponad 50- ciu filmach w Polsce, Niemczech, Szwecji i Francji. Znamy go min. z ról w filmach: "Króli", "Psy", "Mów mi Rockefetler", Lista Schindlera", "Wiedźmin" "Ogniem i mieczem", a w nim jako niezapomniana postać Krzywonosa. Obecnie występuje w jednym z najpopularniejszych polskich seriali pt." M jak miłość".
Jest człowiekiem, który zawsze pamięta o Kargowej i jej mieszkańcach. Dowodem tego są wywiady i artykuły, w których często wraca wspomnieniami do młodzieńczych lat spędzonych w naszym mieście. W 2001 r. ufundował komputer uczniowi Darkowi Gruszczyńskiemu ze Smolna Małego, który urodził się z poważną wadą wzroku. Kilkakrotnie organizował niezapomniane pobyty naszych uczniów w stolicy. W 2004 roku został Pierwszym Honorowym Obywatelem Gminy Kargowa.

Zbigniew Horbowy - urodził się w Łanczynie w 1935 roku. Jako dziesięciolatek przyjechał z Kołomyi do Kargowej. Z perspektywy czasu Kargowę powojenną ocenia jako "zderzenie kilku kultur"- miejscowa, która reprezentowana była przez tzw. autochtonów, wielkopolska oraz nasza - lwowska i wileńska. Do szkoły średniej uczęszczał w Wolsztynie, a następnie wybrał się na egzamin do Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu, który zdał. Ówczesny profesor Drawski zajmował się szkłem i sam dobierał sobie studentów. Zbigniew Horbowy miał to szczęście, ponieważ znalazł się wśród studentów profesora. Najpierw był to dla niego zaszczyt, a potem szkło stało się jego pasją. Z jego inspiracji powstała Huta Szkła Artystycznego w Polanicy Zdroju i Pracownia Szkła Artystycznego "Inco " we Wrocławiu. Jest laureatem licznych nagród i wyróżnień w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych Obecnie jest rektorem Wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych.

NALEŻY TAKŻE WSPOMNIEĆ O ZESPOLE ŚPIEWACZYM "KARGOWIACY", który w tym roku obchodzi swoje dziesięciolecie istnienia. Ich pierwszy publiczny występ odbył się 1995r. z okazji 50-lecia Szkoły Podstawowej w Kargowej. Zespołem od początku kieruje pan Andrzej Apolinarski.Zespół bierze czynny udział w wymianie kulturalnej w Regionie Kozła. Śpiewa na festiwalach, festynach, biesiadach oraz dożynkach. Zespół odnosi duże sukcesy, m.in. w 2002 roku Kargowiacy zostali zwycięzcami konkursu na najpopularniejszy zespół lubuski ogłoszony przez Radio Zachód. Główna nagrodą tego konkursu była sesja nagraniowa w Radiu Zachód i nagranie płyty. Oraz III miejsce na IX Festiwalu Współczesnej Kultury Ludowej w Kamieniu.

Imprezy stałe:
- KONKURS LITERACKI "MAŁE OJCZYZNY",
- DNI KARGOWEJ, TARGI,
- DOŻYNKI GMINNE,
- BIEG KARGOWIAKA,
- OD PRZEDSZKOLA DO KARGOWEJ,
- Spotkanie z Piosenką Biesiadną,
- Turniej Szachowy "XI Memoriał St. Kołtuniaka".

 

 

Unihokej to dyscyplina, która zafascynowała firmę Azetx Piotra Czarczyńskiego, generalnego przedstawiciela marki Qmax z Finlandii. Główna siedziba firmy mieści się w Koninie, gdzie produkowane są  bandy, bramki, kije do unihokeja, piłeczki z certyfikatem IFF oraz inny asortyment sportowy. W naszym internetowym sklepie www.azetx.pl znajdziecie państwo pełną ofertę sprzętu sportowego do unihokeja i rekreacyjnego do Nordic Walking. Wysyłki realizujemy w 24 godziny. Zapraszamy do zakupów.