Babimost PDF Drukuj Email

 

 


Urząd Miejski w Babimoście
Rynek 3
66-110 Babimost
tel. 068 3512034
fax: 068 3512028
e-mail:
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
www.babimost.pl

 

 

Gmina Babimost położona jest w środkowo - wschodniej części województwa lubuskiego. Sąsiaduje z gminami: Sulechów, Kargowa, Zbąszynek, Zbąszyń, Szczaniec. Obejmuje obszar 9275ha, a zamieszkuje ją 6383 osób, łącznie z Babimostem liczącym 4041 mieszkańców.

Historia

Osada położona po obu brzegach Gnilnej lub Leniwej Obry swoją historię zaczyna we wczesnym średniowieczu. W czasach przedchrześcijańskich było tu miejsce kultu pogańskiej bogini "baby", co dało nazwę miastu. Najstarsza wzmianka pochodzi z 1257 r. Babimost posiadał już wówczas zabudowę typu miejskiego.
Babimost i liczne sioła zamieszkiwała ludność należąca do plemienia Polan. Stanowił cały czas część Wielkopolski. Na przełomie XIII i XIV w. na krótko znalazł się w Księstwie Głogowskim. Władysław Łokietek w 1332 r. włączył miasto do Królestwa Polskiego i ustanowił starostwo niegrodowe.
Dokładna data lokacji miasta nie jest znana. Prawdopodobnie prawa miejskie Babimost otrzymał przed 1329 r. ponowił lokację i nadał miejscowości przywileje Władysław Jagiełło w 1397 r. natomiast rozszerzył przywileje w 1530 r. król Zygmunt Stary.
Rozkwit miasta przypadł na połowę XVII w. gdy starostą babimojskim był Krzysztof Żegocki. Zezwolił na osiedlenie się uchodzącym z Niemiec protestantom, którzy znacznie rozbudowali miasto, tak, że liczyło już kilka tysięcy mieszkańców. Zniweczył to najazd szwedzki zwany "potopem". Starosta Żegocki jako pierwszy rozpoczął walkę podjazdową z najeźdźcami, m.in. zdobył Kościan i ruszył na odsiecz Jasnej Górze, za co uzyskał zaszczyty i miano "Pierwszego Partyzanta Rzeczypospolitej". W 1656 r. miasto zostało dwukrotnie spalone przez wojska szwedzkie.
W połowie XVIII w. z Babimostem byli związani ludzie zasłużeni dla polskiej kultury. Tytularnym proboszczem był Józef Andrzej Załuski, założyciel największej w Europie biblioteki w Warszawie, jak również Jan Daniel Janocki, autor biografii polskiej.
W 1793 r. Babimost znalazł się w granicach Prus. Należał do Wielkiego Księstwa Poznańskiego i dał nazwę powiatowi, który istniał do 1950 roku. Podczas Powstania Wielkopolskiego został zajęty przez oddział powstańczy złożony z wielu Babimojszczan pod dowództwem Józefa Kudlińskiego, zakreślając najdalszy zasięg Powstania na zachodzie. Mimo tego, decyzją Traktatu Wersalskiego w 1919 r. Babimost pozostał w granicach Niemiec.
W czasie II wojny światowej został wyzwolony w nocy z 28 na 29 stycznia 1945 r. po 152 latach zaboru i niewoli powrócił do Macierzy.

Infrastruktura

Babimost leży 34 km od Zielonej Góry i 98 km od Poznania. W odległości 5 km od miasta znajduje się lotnisko pasażerskie, wybudowane w końcu lat siedemdziesiątych. Na początku lat dziewięćdziesiątych płyta lotniska została gruntownie zmodernizowana i jest obecnie jedną z najnowocześniejszych w kraju. Podstawowym walorem lotniska jest położenie blisko zachodniej granicy państwa i 15 km od autostrady, a także korzystne usytuowanie względem głównych korytarzy powietrznych. Bardzo dobry stan pasa startowego oraz infrastruktury lotniskowej powoduje, że mogą tu być przyjmowane wszystkie typy samolotów.

Lotnisko jest przystosowane również do przewozów towarowych. Wkrótce funkcjonować tu będzie port przeładunkowy typu "cargo". Przez teren gminy przebiegają ważne szlaki komunikacji samochodowej Zielona Góra - Poznań oraz zelektryfikowana linia kolejowa Zielona Góra - Zbąszynek. 15 km od Babimostu przebiega międzynarodowa trasa A2 Świecko -Warszawa, która wkrótce stanie się autostradą Wschód-Zachód. Od portu rzecznego na Odrze w Cigacicach dzieli nas odległość 22km. Zarówno kolej, która przebiega przez Babimost, jak i port rzeczny oferują transport kontenerowy. Cały obszar gminy jest zelektryfikowany i zgazyfikowany. Wszystkie miejscowości mają również wodociągi. 

Unihokej to dyscyplina, która zafascynowała firmę Azetx Piotra Czarczyńskiego, generalnego przedstawiciela marki Qmax z Finlandii. Główna siedziba firmy mieści się w Koninie, gdzie produkowane są  bandy, bramki, kije do unihokeja, piłeczki z certyfikatem IFF oraz inny asortyment sportowy. W naszym internetowym sklepie www.azetx.pl znajdziecie państwo pełną ofertę sprzętu sportowego do unihokeja i rekreacyjnego do Nordic Walking. Wysyłki realizujemy w 24 godziny. Zapraszamy do zakupów.