Babimost - Strona 3 Drukuj Email


Kultura i oświata

W gminie Babimost funkcjonują trzy szkoły podstawowe: w Babimoście, Nowym Kramsku i Podmoklach Małych, do których uczęszcza 575 uczniów oraz Publiczne Gimnazjum do którego chodzi 325 uczniów. W mieście i gminie działają dwa przedszkola oraz dwa oddziały przedszkolne dla około 200 dzieci.
Centrum kultury stanowi Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Babimoście oraz Publiczna Biblioteka im. Wiesława Sautera z filiami w Podmoklach Małych i Nowym Kramsku.
W kwietniu 2004 roku zainicjowane zostały babimojskie spotkania folklorystyczne, które nawiązywać będą do festiwali odbywających się na babimojszczyźnie w latach 6o-tych i 70-tych XX wieku. Formuła tej dwudniowej imprezy nie ogranicza się do występów zespołów folklorystycznych. Istotnym elementem Babimojskich Spotkań Folklorystycznych są także polsko-niemieckie warsztaty muzyczne, konferencja organizacji i stowarzyszeń regionalnych z Euroregionu "Sprewa-Nysa-Bóbr", wystawa amatorskich prac artystycznych (malarstwa, rzeźby, haftu, rękodzieła ludowego itp.) prezentowanych przez twórców z zamieszkałych w Euroregionie oraz niezwykle już popularna biesiada ludowa. Dzięki dofinansowaniu tego projektu ze środków pomocowych Unii Europejskiej programu Phare CBC w ramach projektów Euroregionu "Sprewa-Nysa-Bóbr podjęto działania promujące regionalną tradycję, kulturę i obyczaje.
Spotkania służyć mają również integracji, wymianie doświadczeń i nawiązywaniu długotrwałej współpracy kulturalnej pomiędzy uczestnikami.

Sport

Tradycje sportowe w naszej gminie sięgają lat przedwojennych kiedy to ziemie te należały do Niemiec. W okresie tym kluby sportowe stanowiły ostoje polskości. Skupiały one nie tylko działaczy sportowych, ale również zagorzałych patriotów, którzy swoją patriotyczną działalność prowadzili z narażeniem życia.
Dziś na terenie Gminy funkcjonują trzy kluby sportowe, które posiadają własne boiska:

 • LKS KLON Babimost,
 • LZS POLONIA Nowe Kramsko,
 • LZS JEDNOŚĆ Podmokle.

Rolę koordynującą działalność sportową spełnia Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Babimoście. Na jego terenie znajduje się kompleks boisk sportowych, sala gimnastyczna siłownia. Dysponuje również miejscami noclegowymi.

Kuźnią młodych talentów są dla nich szkolne kluby sportowe:

 • UKS ISKRA,
 • UKS FENOMEN.

W najbliższych dwóch latach w Babimoście będzie realizowana budowa kompleksu sportowego z pełnowymiarową halą widowiskowo-sportową.

Turystyka

 • Gmina Babimost to rejon atrakcyjny pod względem turystycznym. Doskonałe tereny obfitujące w grzyby i zwierzynę łowną przyciągają turystów. Na terenie naszej gminy znajdują się prywatne stadniny koni, które oferują lekcje jazdy konnej oraz przejażdżki bryczką. 4 km od miasta, na uboczu wśród lasów, znajduje się ośrodek kolonijny na 130 miejsc. Miłośnicy turystyki pieszej i rowerowej mogą bez ograniczeń zwiedzać nasze okolice i podziwiać pomniki przyrody w rezerwacie "Laski", który zajmuje 42,31 ha. Są tam piękne okazy dębów, buka, grabu, wiązu i jesionu. Wiele z nich zostało zakwalifikowanych jako pomniki przyrody. Najokazalszym pomnikiem jest dąb "Kazimierz", który rośnie przy leśniczówce Laski.
  Wokół naszej gminy znajdują się spore ilości jezior, które stwarzają dobre warunki żeglarskie, a ośrodki wypoczynkowe zapewniają zakwaterowanie z wyżywieniem. Na terenie naszej gminy bazę noclegową oferuje Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji, hotel wojskowy i gospodarstwo agroturystyczne, natomiast wyżywienie oferują liczne punkty gastronomiczne. •  

  Unihokej to dyscyplina, która zafascynowała firmę Azetx Piotra Czarczyńskiego, generalnego przedstawiciela marki Qmax z Finlandii. Główna siedziba firmy mieści się w Koninie, gdzie produkowane są  bandy, bramki, kije do unihokeja, piłeczki z certyfikatem IFF oraz inny asortyment sportowy. W naszym internetowym sklepie www.azetx.pl znajdziecie państwo pełną ofertę sprzętu sportowego do unihokeja i rekreacyjnego do Nordic Walking. Wysyłki realizujemy w 24 godziny. Zapraszamy do zakupów.